It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Güney Ege Zeytinyağları

Yazar admin 20/02/2021 0 Yorumlar Güney Ege Zeytinyağları,

Güney Ege Zeytinyağının Bulunduğu Alanlar

İzmir İlçeleri

Bayındır,Tire,Ödemiş,Torbalı,Foça,Menemen,Kemalpaşa,Selçuk.

Aydın İlçeleri

 Kuşadası, Ortaklar, Germencik, Erbeyli, İncirliova, Köşk, Nazilli, Kuyucak, Atça, Sultanhisar, Buharkent, Yenipazar, Koçarlı, Söke, Dalama, Çine, Bozdoğan.

 Muğla İlçeleri

 Milas, Yatağan, Bodrum, Fethiye, Ortaca, Köyceğiz, Marmaris, Dalaman ilçelerini kapsayan bölge

Ürünün Tanımı: Coğrafi işaret tescil talebine konu bölge İzmir, Aydın, Muğla illerinden oluşmaktadır. Söz konusu bölgede yetiştirilen hakim zeytin çeşidi Memecik olup, bu çeşit Memecik, Taşarası, Aşıyeli, Gülümbe, Şehir, Yağlık gibi yöresel adlarla da tanınmaktadır. Memecik çeşidi zeytin ilgili bölgede ilçeler bazında % 7 ile %90 arasında dağılım göstererek ortalama % 76.2'sini oluşturmaktadır.Ayrıca söz konusu bölgedeki Memecik çeşidinin ağaç sayısı Türkiye Memecik ağaç varlığının hemen hemen tamamını oluşturmaktadır.

Meyve iri, oval özellikle uç kısım bir tarafa doğru hafif bükümlü olup asimetriktir. Ayrıca Memecik, Ege Bölgesinin siyah sofralığa uygun bir çeşidi olup çekirdeklerinin çimlenme oranı yüksektir.Zeytinlikler genellikle meyilli ve taşlık alanlarda yer alır.

Güney Ege Zeytinyağının Özellikleri

Güney Ege zeytininin kendine has karakteri,dağlık alanlarda ve sarp kayalık yamaklarda,tepelerde rahatça yetişmesi,sert iklim koşullarına dayanmasıdır.

Bu dayanıklılığı ona ayrıca yoğun bir kıvam ve aroma vermektedir.Taze mis gibi zeytin kokan,aroması meyvemsi,yoğunluğu yüksek memecik zeytinyağı Güney Ege'ye özgü bir zeytinyağıdır.

Ekmeğinizi bandığınız an o yoğun meyve kokulu baskın karakterini hissederek tüketebilirsiniz . Bu  karakteristik  özellik sadece Güney Ege’den gelen bir zeytinyağının baskın özelliğidir. Doğal haliyle tüketilebilen bu yağ, salataların, sosların, sıcak ve soğuk yemeklerin aranılan lezzetidir.